Kérdezni szeretnék
Szörnyű szörnyetegek (2007-03-22 13:27:40)
Zsuzsa 5 éves kisfia keveset és nem túl "szépen" rajzol, akkor is csak szörnyeket. Az anyuka aggódik, mert gyermekét jelenleg ezek az ijesztő alakok foglalkoztatják leginkább. Baj ez?
Kedves óvónő!
Kisfiam augusztusban lesz 5 éves, óvodás. Az óviban sokat rajzolnak, bár Ő nem nagyon szeret. Nem is tud "szépen" rajzolni, általában egy nagy össze-visszaság van a lapon, kivehető forma alig. Mindíg megkérdezem, hogy mit rajzolt és ő mindíg szépen el is mondja. A gondom az, hogy sokszor, mikor kérdezem mit rajzoltál, azt mondja szörnyet. Nem szokot durva meséket nézni, bár hazudnék ha azt állítanám nem látott már buta mesét, de oda figyelünk erre. A fantáziáját nagyon izgatják a szörnyek. Megbeszéltük, és tudja is, hogy szörnyek nincsenek, de ennek ellenére csak ott kötönk ki. A kérdésem az, hogy hagyam-e míg magától lecseng nála a szörnyek iránti érdeklődés, vagy nem? Baj-e, hogy nem rajzol szépen ennyi idős korában?
Egyébként sokat olvasunk mesét ( mici mackó, pán péter a kedvencek ), értelmi fejlődésével nincs gond, nem zseni, de korának megfelelő.
Válaszát előre is köszönöm: Zsuzsa
Válasz:
Kedves Zsuzsa!
Javaslom, minél több finommozgást fejlesztő barkács tevékenységet végezzenek gyermekükkel, ami a hagyományos értelemben vett rajzolás mellett magában foglalja a vágást, ragasztást, hajtogatást, tépést, festést, gyurmázást ... stb. Mindezt pedig egy számára érdekes, mesés-játékos folyamatba építsék be. (pl: készítsünk kartonból várat kis papír katonákkal.) Ha őt a szörnyek világa foglalkoztatja, akkor akár ezt a témát is feldolgozhatják: " rajzoljunk és vágjunk ki kék szörnyet, piros szörnyet, sárga szörnyet... a kéknek rajzoljunk sárga szakállat, a pirosnak fessünk barna bajuszt, a sárgának pöttyös kalapot (ezt kukorica szemekből is ráragaszthatjuk). Az egyik szörny nevet (rajzoljunk neki kunkori szájat), a másik szomorú (neki lekonyul a szája) , a harmadik álmos ( ő ásító szájat kap) és sorolhatnám. Nem tartom bajnak, ha gyermeke a szörnyek iránt érdeklődik, hiszen a legklasszikusabb és mindenki számára elfogadott mesékben is vannak ijesztő, negatív szereplők. ( Hétfejű sárkány, Brugó az ördög, boszorkány... stb.) Ezeket is éppúgy feldolgozzák érzelmileg a gyermekek, hiszen a negatív alakok szereplése, később legyőzése a mesékben jelentős szorongásokat oldanak.
Üdvözlettel: az Óvónő