Levélírónk 2,5 éves kisfiát zavarja az őt körülvevő gyerekek zaja, zsibongása, az oviban sokszor befogja a fülét, hogy meneküljön a hangzavartól. A Mikulás ünnepségen pedig ki kellett vinni a többiek mellől, mert sírva fakadt a hangoskodásuktól. Mi lehet a gond?
Tisztelt Óvónő!
Kisfiam két és fél éves,szeptemberben kezdte az óvodát,midig félénk volt a többi gyerekkel játszótéren,mintha félne tőlük,azért eljátszott inkább elkülönúlve tőlük.Mindezek mellett nagyon ügyes az óvodában,bátran bemegy már,de azt mondják az óvónénik,hogy sokszor mondja,hogy hangosak a gyerekek,befogja a fülét,van,hogy együtt mondókáznak,eltörik a mécses,mikolásünnepségen is kivitték a tornateremből,mert sírt,hogy hangosak a gyerekek,most itthon voltunk betegség miatt,azt mondta nem akar menni oviba,mert hangosak a gyerekek.Óvónéni azt mondja,emellett ügyesen eljátszik,inkább a felnőttek közelében,de van már,hogy más gyerekkel is.Mit tehetnénk,hogyan lehetne segíteni neki?
Válasz:
Kedves Szülő!
Sorai alapján elképzelhetőnek tartom, hogy kisfia túlhallással küzd. Ez azt jelenti, hogy a gyermek hallása érzékenyebb az átlagnál, azaz ami mások számára átlagos zaj, az kisfia számára már elviselhetetlen hanginger. A túlhallás nem betegség, hanem eltérő idegrendszeri működés. Se a fül, se az agy nem beteg ebben az esetben, hanem „az információtovábbítást végző érző idegrostok egyik fajtájának frekvenciaspecifikus ingerületátviteli zavaráról” van szó. Egy túlhallásos ember agya felnagyítja a rezgések erejét, azaz hangosabbnak véli az akár ártatlan zajokat, neszeket is. Ha egy nem túlhallásos ember bemegy egy 25-30 fős, zsibongó gyerekközöségbe, bizony még ő is kimerül az ottani zajártalomtól, hát még a túlhallásos gyermek. A túlhalláshoz sok esetben párosul más probléma is: pl. magatartási zavarok, szorongás, hiperaktivitás, iskoláskorban diszlexia, diszgráfia, stb. Sokszor félrevezető lehet, hogy a túlhallásos gyerek nem képes különbséget tenni az egyes hanghatások (pl. pedagógus szól hozzá vagy az ablakon beszűrődő madárcsicsergés… stb.) között, mind egyformán zavaróak a számára. A túlhallás egy tíz napos, ún. Pataki-Kolláth féle Hallásébresztés terápiával kezelhető. A problémát ideális esetben 4 éves kor táján általában jól lehet diagnosztizálni (ebben az életkorban a gyerek már képessé válik a vizsgálaton való hatékony együttműködésre, azaz megérti és adekváltan reagál a feladatokra) és ekkor kezdetét veheti a hatékony terápia is. Az óvodáskori megoldás azért is fontos, mert így elejét lehet venni az esetleges iskoláskori problémáknak is.
Javaslom, tájékozódjon a Pataki-Kolláth féle Hallásébresztés terápiáról és tudja meg, valóban ez áll-e a probléma hátterében! www.hallasebresztes.hu