Levélírónk gyermeke 2019. őszén tölti be 7. életévét. A gyermek iskolaérettségi vizsgálat előtt áll, amellyel kapcsolatban sok kérdése van a szülőnek.
Tisztelt Óvonő !
Kisfiam 2019 őszén tölti a 7. életévét, de az oviban a fejlesztők már tavaly azt mondák, hogy nem lesz rá érett és maradjon 8 éves koráig. A Nev Tan-ban is tavaly októberbe mérték fel és aztóta oda járunk előkészítöre, valamint tsmt tornára. Most februárban megyünk iskolaérettségi vizsgálatra. Kérdésem az lenne, ha itt is elbukunk akkor nem vihetem iskolába a 7 éves gyerekemet, ha meg pár nappal előbb születik és augusztusi akkor meg kötelező lenne? Valamint mennyire pontos iskola kezdés egy évvel vagy akár 7 hónappal előtte is véleményezni egy gyereket, aki ennyi idő alatt még sokat fejlődhet? Miért tartsam oviba a zömében 3-4 évesekkel, az mennyit használ?
Válasz:
Kedves Szülő!
A nevelési tanácsadó iskolaérettségi vizsgálatán nem lehet „elbukni”, maximum a szülő kap egy javaslatot a továbbiakat illetően, t.i. ajánlják-e az iskolakezdést vagy sem. Ez tehát egy iránymutatás, mely a szülőnek segítség lehet felelős döntése meghozatalában. Érdemes megfogadni az itt kapott tanácsot, mert ez döntően befolyásolhatja gyermeke jövőjét.
Az életkori határ meghúzása mindig azoknak a legfájdalmasabb, akiket csupán néhány nap választ el ettől. Kérdezi, mi lett volna, ha gyermeke néhny nappal korábban (2012. augusztusában) született volna? Akkor már kötelezően iskolába kellene mennie? A válaszom: nem feltétlenül. Ha gyermeke a nevelési tanácsadó vizsgálata alapján életkora ellenére még mindig nem lenne érett az iskolára, alapos indokkal (és ez csak szakértői bizottsági javaslat lehet!) felmenthető további 1 évre.
Arra a kérdésére válaszolván, hogy az őszi iskolakezdésig még milyen sokat fejlődhet a gyerek, ill. mennyire objektíven ítélheti meg az iskolakezdés sikerét a vizsgálat ennyivel előtte, válaszom a következő: bizonyos tanulási képességeket vizsgálnak ilyenkor a szakemberek. A tanulási képességek további megalapozása mindig hosszadalmas feladat, az idegpályák biztonságos kiépítése nem történhet varázsütésre. Hirtelen változásra tehát nem lehet számítani. A vizsgálatoknál vannak bizonyos szintek, melyeknek adott időben meg kell felelni. Ha ez nem történt meg, akkor jó eséllyel az iskolai akadályokat sem venné könnyedén a gyermek. Remélem, segítettem válaszommal.