Két kérdésem lenne:
1. Kisfiam most 28 hónapos: 16 hónapos korától bilizik, 18 hónapos korára lett nappalra szobatiszta, teljesen magától, soha nem erõltettem. Éjszakára és délutánra viszont még soha nem volt szároz a pelusa. Ehhez hozzájárul az, hogy rengeteget iszik. Mikor nem késõ elérnie az alvás alatti szobatisztaságot?
2. A kakilással kapcsolatban: csak pelusba hajlandó kakilni. Biztos nem a látvánnyal van gondja, mert utána mindig megnézi és becézgeti: aranyos kis kaki és együtt húzzuk le a wc-n. Sejtem, hol gyökerezik a probléma, 18 hónaposan még nem beszélt és egyszer kétségbeesve rohant hozzám kakilás közben, én pedig gyorsan rárántottam a pelust... A problémához hozzájárul még az, hogy decemberben egy betegség következtében szorulást kapott, azóta fél a kakálástól és 3-4 napig is visszatartja. Szeretném rászoktatni a wc-re de semmit nem erõltettem eddig, szeptemberben viszont oviba megy és addig még megszületik a kistesója is. Hogy tudnánk továbblépni?
Kiskavics
Válasz:
Kedves Levélíró!
Elsõ kérdésére reagálván számomra úgy tûnik, a kisfiú nagyon jó úton halad a teljes szobatisztaság elérése felé, melyben Ön is megfelelõ türelemmel és szeretetteljes odafordulással segíti õt. Csak így tovább! A délutáni és éjszakai bepisiléssel kapcsolatban talán még annyit tudnék javasolni, hogy a folyadékbevitel a lefekvés elõtt 1-2 órával már fejezõdjön be. Az elsõ száraz ébredést természetesen óriási dícsérettel jutalmazzuk!
A teljes szobatisztaságot legkésõbb a 3 éves kortól való óvodába járás elõtt 1-2 hónappal mindenképpen hasznos kialakítani.
A kakilással kapcsolatban nem kizárt, hogy valóban a betegség áll a nehézségek háttérben, ez esetben viszont a kialakult szorongások feloldása már sokkal bonyolultabb és összetettebb feladat, mint amit levelezés útján meg lehetne oldani. Amennyiben az alábbiakban javasolt megoldási mód nem vezet sikerre, javaslom, keressenek fel gyermekpszichológust, aki minden bizonnyal megoldást talál a problémára. Játékba ágyazva, indirekt módon tudathatja a gyermekkel, hogy a kakilást kellemesebb és kényelmesebb WC-be ill. bilibe végezni. Ez megoldható pl. a már általam oly sokszor javasolt "ültessük a bilire a macit" játékkal is. Közben a maci elmondhatja, hogy milyen jól esett a kakilás, így már sosem fáj a pocakja.
Még egyszer hangsúlyozom, hogy ha a fenti módszer nem válik be, érdemes pszichológus szakember segítségét kérni.