Kedves Óvónõ!
Nagyon köszönöm kedves válaszát! Valóban három csoport indul, és megismerhettük az óvónéniket is, akik rendkívül szimpatikusak. A vezetõnõtõl megtudtuk, hogy ez az ovi Montessorri módszert alkalmaz, mely a tájékoztatásuk alapján nagyon szimpatikus volt. Szeretnék errõl többet is megtudni (írásos tájékoztatást csak szeptemberben kaphatunk az ovitól, addigra lesz kész). Tudna-e javasolni olyan internetes oldalt, ahol errõl lehetne bõvebbet megtudni? Vagy ha nem, Ön mit tud errõl? Valóban olyan jó, mint ahogy hangzik? Nagyon bizakodom és válaszát elõre is köszönöm szépen.
Ökrös Erika
Válasz:
Kedves Erika!
Örülök, hogy elõzõleg is sikerült megnyugtató ,- és mint kiderült ,- helytálló választ adnom Önnek kérdésével kapcsolatban.
A Montessori pedagógiáról hosszú oldalakon keresztül lehetne mesélni, ám még így is nehéz lenne részletekbe menõen felvázolni ennek tartalmát és jelentõségét. Emiatt csupán érintõlegesen, néhány szóban próbálok némi ízelítõt adni a dologból, melyrõl az óvónéni majd biztosan sokkal többet fog elárulni. Szóval a Montessori:
Maria Montessori (olasz orvosnõ) volt a szülõanyja e pedagógiának, mely során olyan módszereket alkalmazott, amellyel a gyengébb képességû gyermekek is jó eredményt értek el az átlagos képességû gyerekek csoportjában. 1906-ban óvodát nyitott, majd 1909-ben Svájcban is megnyíltak a Montessori óvodák. Maria Montesssorit 1924-ben Skóciában díszdoktorrá avatták, 1928-ban Rómában a Tanítóképzõ vezetõjének nevezték ki.
A Montessori pedagógia kiemelten figyelembe veszi:
- a fejlõdéslélektani sajátosságokat
- a gyermekek szükségleteit
- a kicsik öntevékenységét.
Az oktatási folyamatában a külsõ ellenõrzés helyett a belsõ önszabályozás kialakítására támaszkodik.
Alapelvei:
- Tisztelet : a gyermeki személyiség tiszteletben tartása, mely különbözik a felnõttõl és másoktól is
- Korai évek jelentõsége: a tudattalan tanulás fokozatosan tudatossá válik
- Célszerû tevékenység: szeretik és szükségét érzik ennek pl.: ajándékkészítés
- Önállóság: fokozatosan önállóságra szoktatják a kicsiket
Bár csak címszavakban és vázlatosan érintettem e pedagógia sajátosságait, azt azért remélem le lehetett szûrni belõle, hogy egy nagyszerû reformpedagógiai irányzatról van szó, mely a gyermekek igényeit maximálisan figyelembe veszi.
Sikeres óvodakezdést kívánok, üdvözlettel: az Óvónéni