Levélírónk, ismerõsei legnagyobb döbbenetére, már most szobatisztaságra próbálja szoktatni 1 éves iker gyermekeit. Helyesen teszi-e?
Kedves Óvónõ!
Nekem ikreim vannak most múltak egy évesek én bizony (sokak rosszallására) 11 hónapos koruk óta bilire ültetem õket. Elsõ perctõl abba megy a pisi és a kaki is. Kaki már 99%-ékban csak bilibe megy ha nem veszem észre hogy kell neki is sokszor mennek a bilihez. :) két óránként ültetem õket bilire akkor mindig pisilnek is pár perc alatt de a pelusba is megy. természetesnek tartom még ebben a korban. A kérdésem az lenne hogy elrontottam-e a korai biliztetéssel bármit is? Ha nem akkor mikor legyen és mi a következõ lépés a szobatisztasággá válás terén? (ha szólok nekik hogy kell pisilni, kakilni amikor maguktól jönnek a bilire mindig van eredménye is tehát valahol értik hogy mi a helyzet).
Válasz:
Kedves Levélíró!
Semmiképpen nem tanácsos ilyen korán elkezdeni a bilizést. A gyerekek ebben az életkorban még sem fizikálisan, sem szellemileg, sem szociálisan nem érettek a feladatra! A hólyagjukat, ill. szükségleteiket ilyen idõsen még nem képesek tudatosan irányítani (ez fiziológiai tény!), nem értik, mire ez a felhajtás a bilivel, így könnyen megeshet, hogy egyik pillanatról a másikra heves ellenkezésbe csap majd át viselkedésük. Akkor viszont sokkal nehezebb lesz jóvá tenni a korábban elkövetett hibát, mint késõbb tiszta lappal indulni. A szobatisztaságra meg kell érni, és ez ebben az életkorban még csírájában sincs meg!
Sokkal jobbat tesz gyermekeinek, ha felhagy ezzel az egyelõre értelmetlen és felesleges stresszt okozó próbálkozással, és ehelyett inkább a gyerekek életkorának megfelelõ tevékenységekre motiválja õket. Játsszanak, mozogjanak minél többet, engedje, hogy ismerkedjenek környezetükkel, nevezze meg az õket körülvevõ dolgokat, csodálkozzanak rá a környezetükben található érdekességekre. Ez azonban semmiképpen ne a bili legyen!
Javaslom, legkorábban bõ egy év múlva térjen vissza a kérdésre!