Bár problémám nem óvodával, hanem bölcsõdével kapcsolatos, mégis úgy érzem, talán választ kapok problémámra. Kisfiam 3 éves lesz, bölcsõdébe jár. Két gond is van: az egyik az, hogy a gondozónõk (mondjuk nem az összes, hanem fõleg ketten a négybõl) délután állandóan panaszáradattal fogadnak, hogy ilyen meg olyan rossz volt a gyerek. Való igaz, hogy elég élénk kisfiú, de a múltkor már az volt a kifogás hogy az udvaron belement a hóba... Ez szerintem azért furcsa.
A másik probléma az alvással kapcsolatos: állítólag a gyerek nem alszik délután, hanem a többi gyereket is zavarja, nem tudnak tõle aludni, nevetgél, játszik, énekel. A múltkor már szabályosan megfenyegettek, hogy ha nem alszik el illetve mellette kell ülni míg elalszik, délben el kell hoznom. Ez gyakorlatilag kivitelezhetetlen, mert dolgozunk. Alvásával itthon SOHA de tényleg SOHA nincs probléma. Mit tehetnék? (Állítólag a gyerek január óta nem alszik délután. Este 9 elõtt ritkán kerül ágyba, ennél késõbb nem szeretném fektetni.)
Válasz:
Levelét olvasva valahogy olyan érzésem van, hogy a gondozónõk számára a jó gyerek az, aki egész nap nem csinál a világon semmit. Gyerek és gyerek között is óriási különbségek lehetnek, vannak élénkebbek, mozgékonyabbak, ill. csendesebbek, nyugodtabbak…stb. Az Ön kisfia minden jel szerint az elõbbibe tartozik, ám ez még önmagában nem bûn, fõként nem lehet kizáró ok a bölcsõdébõl. Nem értem azt sem, hogy a szabadban való játék során hogyan lehet eltiltani a kicsiket a hótól. A hóban való játék nem csak nagyszerû szórakozás, de jó tapasztalatszerzési lehetõség a gyermeknek környezetérõl, a hó tulajdonságairól is. (Pl.: hideg, formázható…stb.)
Javaslom, hogy próbáljon még egyszer beszélni a gondozónõkkel. Mondja el nekik problémáját, azaz, hogy munkahelye miatt lehetetlen lenne megoldani a délben való hazavitelt, próbáljanak inkább tapasztalataik alapján segíteni, együttmûködni Önnel a közös probléma megoldásban. Elképzelhetõ, hogy hiúságukat legyezgetve talán õk is készségesebbek lesznek. Amennyiben viszont mereven elzárkóznak a segítségtõl, jelezze feléjük, hogy a bölcsõde vezetõjétõl fog a továbbiakban tanácsot kérni. Végsõ esetben ezt meg is kell tenni.
Írja, hogy kisfia nemsokára 3 éves lesz. Javaslom, hogy a lehetõ leghamarabb vigye át óvodába, hiszen elképzelhetõ, hogy a bölcsõdében nem kap állandó feladatokat, fejlesztõ játékokkal nem foglalják le. Így aztán lehet azon csodálkozni, hogy értelmes elfoglaltság híján csibészkedik néha?