Kisfiam decemberben múlt 4 éves. Õ a második gyermek a családban. Van egy 13 éves bátyja. Sajnos még mindig bepisil éjszakánként. Néha két hétig is száraz a lepedõ, de aztán hirtelen megint naponta nedves az ágynemû.
A beszéde is nagyon rossz. Sok betût téveszt, szóval rettentõ pösze.
A testvére már nagyon korán teljesen szobatiszta volt és beszélni is korán, tisztán kezdett.
A kisebbik csemete viszont két éves koráig szinte nem is mondott semmit.
Azt szeretném tudni, hogy ezek a dolgok még elfogadhatóak-e ebben a korban, vagy keressek családi problémákat mögötte, vagy már vigyem is gyermekpszichológushoz. Nagyon kicsi a határvonal és szeretném ha igazi tanácsot kaphatnék.
Köszönöm. egy vidéki aggódó anyuka.
Válasz:
Kedves Anyuka!
Levele több ponton is elgondolkodtatott. Írja, hogy 4 éves kisfiának egy nála jóval idõsebb bátyja van, akinek fejlõdési üteme messze meghaladta a kisebb gyermek teljesítményeit. Legelõször szeretnék kitérni az egyének különbözõségére. Minden ember más és más, önálló személyiség, külsõ és belsõ tulajdonságaik, adottságaik nagyban eltérhetnek egymástól. Ez az eltérés jelentõs lehet akár két családtag között is.
Az Önök esetében azonban, úgy érzem, nem csak errõl van szó. Tekintettel a nagy korkülönbségre a két gyermek között, felmerül bennem a kérdés: nem változtak-e a családi körülmények nagymértékben az elsõ ill. a második gyermek születése alatt? Kérem, hogy erre a kérdésre nagyon õszintén adja meg önmagának a választ!
Ugyanannyit és ugyanolyan mértékben foglalkoznak-e a kisebb gyermekkel, mint annak idején a naggyal?
Nem változott-e a szülõk közti viszony az elsõ gyermek születése óta? … Érdemes lenne kicsit ilyen irányból is megközelíteni a problémát.
Ha végiggondolja ezeket a dolgokat, talán rájön az éjszakai bevizelés kiváltó okára is. Ez ugyanis sajnos lelki okokra vezethetõ vissza. Ha rendezõdnek a problémák, kisfiánál is el fognak múlni a bepisiléses idõszakok.
A beszédfejlõdésrõl dióhéjban:
Az elsõ életévben a gyermekeknél a verbális kommunikációt megelõzõ közlési formák a dominánsak. Ilyenkor ugyanis a beszélõszervek még nem érik el a megfelelõ fejlettségi szintet. Kb. egy éves korára válik képessé a szavak és mondatok jelentésének megértésére.
1-3. év között történik a valódi beszédelsajátítás. Utánozza a felnõtt szavait és a sok ismétlés következtében a hangalakhoz rendre jelentés tapad. (látja > hallja > megérti > mondja ) A szómondatokat folyamatosan felváltja a nyelvtanilag helyes mondatszerkesztés. A 24. hónap után (!) kezdõdik a gyors ütemû, aktív beszédfejlõdés. A második év után ugyanis megnõ a szereplési vágy, erõsödik közlési vágya, aminek egyenes következménye a beszédfejlõdés.
Gyermekénél tehát nem késett a folyamatos beszéd megindulása. Más kérdés viszont a beszéd tisztasága, ezzel kapcsolatban, azt javaslom, keressen fel logopédus szakembert! (Kisfia óvodájában lehetõsége nyílik erre.)