Levélírónk aggódva figyeli, hogy okos, értelmes 5 éves kisfia mostanában nem akar óvodába járni és a szokásosnál is jobban ragaszkodik a szüleihez. Vajon mi válthatta ezt ki a gyermekbõl?
Kedves Óvónõ!
Eddig azt gondoltuk mindent helyesen teszünk 5 éves kisfiunk nevelésével kapcsolatban, de azt hiszem itt mi már kevesek vagyunk.
hihetetlenül okos gyerek, akire az óvónénijei is felfigyeltek, általában már az egy korosztállyal elõbb járó gyerekekkel szeret játszani, 4 éves kora óta ír, olvas számol amit teljesen magától sajátított el, kérdezéssel.
viszont mindig is érzékeny lelkû volt.
most a nyáriszünet után várta az óvit, az elsõ 3 nap minden rendben volt, azóta viszont vmi szorongás vett erõt rajta, és folyton azt mondja hogy õ az anyucikájával szeretne lenni. nem eszik az óviban, mert neki az anya fõztje ízlik csak. 1 hét és megszületik a kisöccse, akit már nagyon vár, puszilgatja simogatja a hasam...lehet hogy mégis ezt érzi hogy hamarosan már nem csak õ lesz, és még szeretné kihasználni ezt a pár hetet? De annál meg okosabb....Mit lehet tenni hogy könnyebben vegyen részt az óvodai és más közösségben való foglalkozásokon pl úszás, ahol mindig azt várja hogy mikor megyünk már érte???
Várom válaszát!
SZV
Válasz:
Kedves Levélíró!
Két dolgot gyanítok, amely szerepet játszhat abban, hogy kisfiúk a szokásosnál érzékenyebb, ill. még jobban ragaszkodik szüleihez. Az egyik: az óvodában esetleg történt valami vagy van valaki, aki/ami miatt már nem szívesen jár oda. Beszélgessenek vele minél többet, érdeklõdjenek az ott történt napi események iránt. Puhatolják ki, nincs-e új gyerek, akitõl esetleg tarthat vagy bármi olyan új körülmény, amely megingathatta lelki egyensúlyát. Hasznos lehet bábozásba, játéktevékenységbe ágyazva eldramatizálni az óvodai életet, amely esetleg adhat valamilyen támpontot kisfia zárkózottságának miértjére.
A másik lehetséges ok, amely talán még valószínûbb, mint a fenti: a kistestvér születése. Erre a nagy alkalomra szépen, fokozatosan fel kell készíteni a gyermeket, miközben nem szabad elmulasztani kisfia családban betöltött szerepét hangsúlyozni. Nem tudom, hogyan oldják meg majd a szülés idején esedékes kórházi tartózkodást, de lehet, hogy ez indukál valamilyen félelmet a gyermekben. Kivel lesz majd addig a fiúcska? Nem fél-e, hogy addig másvalaki fog rá vigyázni, netán máshol kell aludnia? Nem esetleg anyu összekészített kórházi csomagja okozza benne a félelmet, hogy édesanyja talán itt hagyja õt? Próbálják alaposan átgondolni a gyermeküket ért lelki hatásokat, mert lehet, hogy a megoldás közelebb van, mint gondolnák.