Kislányom augusztusban lesz három éves, egyelõre egyedüli gyermek. Értelmes, okos kislány, de amint kimegyünk a játszótérre vagy olyan helyre, ahol vele egykorúak vannak, hozzám bújik és nem tud felszabadultan játszani. Elvittük játszóházba, ahol ott maradtam vele, szépen eljátszott, de amint egy másik gyerek közeledett hozzá, mindjárt felkéredzkedett. Ahogy viszont hazaindultunk, csak úgy ömlött belõle a szó, mindent elmesélt, hogy milyen jól érezte magát. Megpróbáltam rövid idõre (negyedóra, félóra)otthagyni, de végig a gondozónõk ölében ült.
Tanácstalan vagyok, hogy vigyem-e óvodába õsztõl. Megkérdezném továbbá, hogy mi a véleménye a mini-csoportokról. Azt hallottam, hogy mivel évvesztes lesz (és még nem szobatiszta), ne kiscsoportba, hanem a minibe írassam be.
Válasz:
Levele alapján a leírtakból egy természetes ,anya-gyermek kapcsolatban szinte mindennapos jelenségrõl van szó, a nehezen történõ leválásról. E probléma az óvodába lépéskor intenzív érzelmi megnyilvánulások formájában szokott testet ölteni, pl.:sírás, görcsös belekapaszkodás az édesanyába, miközben azt kéri a kicsi,hogy vigye haza.Bele kell törõdni,hogy ez a kezdeti idõszak sok nehézséggel jár mind a szülõnek,mind a gyermeknek.Ezt a problémát azonban megfelelõ érzelmi felkészítéssel és a majdani pedagógusokkal való állandó tapasztalatcserékkel,együttmûködéssel könnyen át lehet hidalni. Az Ön által leírtakból arra tudok következtetni,hogy kislánya csupán azért bizalmatlan kortársaival szemben (ami egyedüli gyerekeknél és ilyen idõs korban teljesen érthetõ),mert velük kapcsolatban még semmiféle tapasztalattal nem rendelkezik.Ezt bizonyítja az is,hogy az édesanyára emlékeztetõ gondozónõk ölében biztonságban érezte magát.A felnõttekhez való kizárólagos ragaszkodás egy idõ után a kortársak felé is meg fog nyilvánulni.Az elõbb elmondottak értelmében bátran javasolhatom,hogy õsztõl próbálják meg az ovit (eleinte csak rövidebb, késõbb hosszabb idõre is).A mini csoportot jó ötletnek találom,tekintettel arra,hogy ott a bölcsõdei,pusztán gondozási feladatokon túl már a gyermekek értelmi és szociális fejlesztésére is hangsúlyt fektetnek.Nagy elõnye,hogy a miniben szokásos alacsony létszám lehetõvé teszi az,egyéni, a kicsiknél nagyon is fontos differenciált bánásmódot.