Én egy óvodában dolgozom immár 3. éve, nagyon szeretem ezt csinálni. Idén sajnos minket is elért az a hullám, hogy az önkormányzat gondolkodik, melyik óvodát zárja be.(Bp)Ezért aztán a vezetõ a létszám miatt is, meg a fejkvóta miatt is felevett olyan gyerekeket, akik nem ide valók. Pontosabban nem vagyunk felkészitve az értelmi fogyatékos, ill. más fogyatékos gyerekekre. ezért a segitségét szeretném kérni, hogyan, miként lehetne egy 25-ös létszám mellett az értelmi fogyatékossal is foglalkozni? Arra is kiváncsi lennék, hogy hogyan lehetne felmérni, hol is tart a gyerek, mert sajnos csak nagyon sokára kapott az anyuka idõpontot a nevelési tanácsadóba, ahol meg tudnák õt nézni. Már nézegettük a kollégámmal, mit, mennyit ismer, de rájöttünk, hogy nem sokat, 3,5 éves, és kb 1-1,5 szinten lehet, nem, vagy alig beszél, visszakérdez, szemkontaktus nem tartja. mivel ilyen esetre nem vagyunk felkészülve, esetleg valamilyen ötlete lenn, hol találunk tesztet, hogy mi magunk is tudjuk a vizsgálatig is, mit tehetünk, vagy maradjunk az eddigi tapasztalatoknál?
Még egy kérdésem lenne: van-e valamyilen törvényi szabályozás arra vonatkozóan, hogyan s miként lehet intgrálni fogyatékos gyereket?
Válaszát elõre is köszönöm:
Kata
Válasz:
Kedves Kata!
Véleményem szerint, amennyiben bizonyíthatóan értelmi fogyatékos gyermekek óvodai nevelésérõl van szó, úgy mindenképpen szakképzett gyógypedagógus segítségét kell kérnie az óvodának. Mivel mi, óvodapedagógusok általában nem rendelkezünk ilyen irányú speciális szaktudással, így a külsõs segítség elkerülhetetlen. A gyermekek további specifikus fejlesztését illetõen fentiek miatt tanáccsal szolgálni sajnos nem tudok, valamint sajnos a törvényi szabályozásról sincsenek pontos ismereteim. Amit azonban mindenképpen javasolnék, ami számukra nagyon hasznos lehet: játszani, játszani, játszani! Jó, ha minél több lehetõség kínálkozik az ezekkel a gyerekekkel történõ egyéni foglalkozásra is. Fentiekkel, úgy hiszem, óvónõként minden tõletek telhetõt megtesztek az érintett kisgyermek(ek) lehetõ legjobb fejlesztéséért. A többit mindenképpen érdemes gyógypedagógus szakemberre bízni.
További jó munkát kívánok Neked, üdvözlettel: Kati óvónéni