Kisfiam október végén töltötte be 6. életévét és ez év szeptemberétõl iskolaköteles. Voltunk Nevelési Tanácsadóban, mert dyslexia gyanús volt - úgy tûnik azonban ezzel nincs semmi probléma - viszont van egy másik gondunk: nagyon bátortalan. Az átlagosnál bátortalanabb - így jellemezte a pszichológus. Nem tudom, mit tegyek, ill. tegyünk. Anyósom elmondása szerint a férjem is ilyen volt. Mi próbáljuk bátorítani dicsérgetjük és velünk nagyon bátor. Viszont már a rokonainkkal is kevésbé és a barátainkkal is kevésbé nyílik meg. Úgy érzem, hogy ez az iskolában gond lehet. Azt sem mondja el, amit tud, így hogyan fog felelni az órákon? Kérem adjon tanácsot, mit tegyünk? Egyébkén jó képességû gyerek, különösen a logikai feladatok megoldásai mennek jól számára.
Válasz:
Kedves Levélíró!
Én is sokszor találkoztam az Ön kisfiához hasonlóan bátortalan, ám annál tehetségesebb gyermekkel óvónõi munkám során, ám én szívügyemnek tekintettem, hogy ezek a kis csemeték mihamarább visszanyerjék bátorságukat, önbizalmukat. Sajnos úgy tûnik, erre az Ön kisfiának óvónõje nem helyezett kellõ hangsúlyt, így a probléma az óvodáskor végére nem hogy csökkent volna, de kicsúcsosodott. Azt javaslom, errõl mielõbb beszélgessen el az óvónõkkel, hiszen még hátravan néhány hónap, ami alatt õk is segíthetnek a helyzet javításában. Ezt én pl. az alábbi módon oldanám meg:
A kezdeti gátlásosságot tiszteletben tartva, nem szabad, hogy az óvónõk egybõl "lerohanják" a gyermeket kérdéseikkel, illetve a szerepeltetés lehetõségével. Ehelyett inkább eleinte valahogy így csinálnám:
" - Gyere "Gáborka", súgd meg a fülembe a választ!" Miután ezt megtette: "- Hû de okosan válaszoltál, mondd el hangosan is a többieknek!" Így már nem kell félnie az esetleges megszégyenüléstõl, hogy helytelenül válaszol, hiszen miután megerõsítették a jó válaszban, bátran meg mer majd nyilatkozni.
Javaslom, hogy finoman próbálja a fenti megoldást javasolni az óvónõknek, hiszen ilyen módon könnyedén lehetne oldani a gyermekben felhalmozódott gátlásokat. Fontos, hogy eleinte mindig olyan témákban kérdezzék, melyekben biztosan nem fog téveszteni. (pl.: logikai kérdések)
Másik tanácsom, hogy feltétlenül beszélje meg a problémát a leendõ tanító nénivel is, kérdezzen rá, milyen pedagógiai megoldásokat szokott alkalmazni e nehézség kiküszöbölésére. Így minden bizonnyal tõle is megkapják a kellõ támogatást az önbizalom visszaállításában.
Önt pedig továbbra is csak bíztathatom, nagyon jó megoldást választott: az állandó, reális alapokon nyugvó dicséret valóban szárnyakat adhat a fiúcskának. Csak így tovább!
Önnek is szeretném figyelmébe ajánlani a hamarosan megjelenõ "JÁTÉKOS SULIVÁRÓ" c. könyvemet, mely több, mint száz fejlesztõjátékával nyújt hathatós segítséget az eredményes iskolakezdéshez, s nem utolsó sorban ezen keresztül egy tudással, önbizalommal teli személyiség formálásához. A kiadvány megjelenésérõl hamarosan oldalunkon keresztül adunk hírt!