Kedves Óvonő!
Felmerült a kérdés a családban, hogy a 3 és fél éves kisfiúnknak vegyünk-e játék fegyvert vagy katonai ruhát? Nem tiltom a katonai játékokat, de próbáljuk megmagyarázni neki, hogy miért nem jó ez a fajta játék és amíg van más békésebb, általa is kedvelt játék, addig szívesebben ajándékoznám inkább azt. A kisfiam ennek ellenére minden nap elmonja, hogy születésnapjára és Karácsonyra is katonai ruhát szeretne. Ön szerint mi lenne a helyes.
A másik problémám, hogy csúnyán beszél a gyermekem. Többször hallom az óvodában, hogy lassan már kötőszó a hülye, de ettől cifrábbakat is mondanak a gyerekek. Sajnos itthon is előfordul, hogy a 8 éves lányom lehülyézi a kisfiam. Mit tudunk tenni?
Előre is köszönöm válaszát, Anikó!
Válasz:
Kedves Anikó!
Nehéz kérdés a katonásdi kérdése, hiszen ha már van "harci öltözet", dukál hozzá néhány fegyver is. Ez utóbbi pedig biztosan nem segíti a pozitív irányú személyiségfejlődést. Ám a dolgok azért nem ilyen egyértelműen feketék vagy fehérek. A katonásdi nem csak agressziót takarhat, hanem szimbóluma lehet egyfajta férfias modellnek is. (Erős, bátor, a nők és elesettek rettenthetetlen védelmezője) Feltételezem, hogy kisfia inkább ez utóbbi szerepkörben szeretne tetszelegni, nem pedig agressziói kiéléséről van szó. Összefoglalván tehát a katonai öltözék viselése önmagában nem biztos, hogy rossz, ha előtte kellő érzelmi felkészítés előzi meg a játékot. Ha ekkor megértetjük és elfogadtatjuk a gyermekkel az ezzel kapcsolatos erkölcsi tudnivalókat, (a katonák a gyengék védelmezői, bátrak és igazságosak...stb.), valamint nem adunk a ruha mellé "kötelező kellékként" játékkést és gránátot, (inkább iránytűt, távcsövet...stb.), a kecske is jóllakik és a káposzta is megmarad.
A csúnya beszédet pedig továbbra is utasítsa el, ne engedje, hogy a "hülye" és társai észrevétlenül beékelődjenek gyermekei szókincsébe. Ha továbbra is ekként áll a dologhoz, és legalább otthonról nem hall hasonlókat, már nagyon sokat tett az ügy érdekében!