Tilda, aki szintén óvónõként dolgozik, kolléganõként kérdez az optimális zajszint elérésnek módjairól.
Kedves Óvónõ!
Pályakezdõ óvónõ ként, azzal a problémával fordulok önhöz, hogy csoportomban a gyerekek túlságosan hangosak. A nyugodt kiegyensúlyozott játék, e miatt úgy vélem, nem tud megvalósulni. Tisztában vagyok vele, hogy a játék alap zajjal jár, de van úgy , hogy már a gyerekek számára is zavaró. Ilyenkor össze hívom a gyerekeket, és megbeszéljük a problémát, pozitív ráhatással és meggyõzéssel intem õket a halkabb játékra, amit kb. 10 percig tudnak megtartani. Az alapzaj oka az is lehet, hogy 2-3 gyerek ezt az alapzajt élvezi, és olyankor értelmetlenül a méghangosabb játékot keresik és nagyon hangosan beszélnek. Ezt a tulajdonságukat nagyon ki lehet használni dramatizálásnál és egyéb tevékenységeknél, de 25 gyerek társaságában nagyon zavaró.Nekik egy számukra kedvezõ játékot szoktam ilyenkor felajánlani. A szabályokat olykor játékosan bábozással próbálom mégjobban elmélyíteni, de úgy tûnik néha ez is kevés. Mit tehetnék még? Milyen módszereket alkalmazhatnék még? Vagy velem van baj, mint óvónõvel, hogy nem tudom biztosítani a nyugodt légkört a gyerekek számárá? Nem szeretnék drasztikusabb módszereket alkalmazni, mint az egyéni büntetés, de akkor mit tehetnék? Tilda
Válasz:
Kedves Tilda!
Az optimális alapzajszint elérése nem könnyû feladat egy 25 fõs csoportban, ezt én is tudom, ám nem árt szem elõtt tartani: a zajszint emelkedése egy ördögi kör. Gondolok itt a következõkre: minél feszültebbek a gyerekek, annál hangosabbak, és minél hangosabbak, annál inkább egyre feszültebbé válnak. Mi hát a megoldás? Véleményem szerint a kezdeti nyugalom, kiegyensúlyozott légkör megóvása. Érdemes olyan játékokat, tevékenységeket kezdeményezni, amik a legzajosabb gyerekek figyelmét is lekötik. Vondd be õket minél jobban a játékokba, amikben természetesen te is részt veszel, így "beépített emberként" mindig mederben tudod tartani az eseményeket. Ha észreveszed, hogy emelkedik a zajszint, kezdj el valami "titokról" beszélni halkan, csendben, majd ezt a nyugalmat észrevétlenül vidd át a játékba. Pl: vendégvárós szerepjátéknál a baba közös elaltatása, kirándulós szerepjátéknál varázstávcsövünkkel meglátunk egy õzet, maradjunk csendben, nehogy elriasszuk, stb. Egy közös mesélés elõtt is nagyszerûen át lehet vezetni az emelkedett hangulatot egy nyugalmat árasztó, békés mesehallgatást biztosító miliõbe. Pl: "Nézzétek, ott a mese-sziget ( a mese-sarokra vagy a szõnyegre mutatok), és éppen ott a mese tündér. Gyertek, lopózzunk oda, de csendben és halkan, nehogy elriasszuk. Lessük meg, ma vajon milyen csodás történetet tartogat nekünk?"
Ha a fegyelmezés és a már-már kissé elcsépelt "csöndesebben játszatok" felszólítás helyett mindig valami ötletes játékot, varázslatos, mesés momentumot lopsz bele a mindennapokba, sokkal könnyebben célt érsz az optimális zajszint eléréséhez.