A minap kaptam egy kérdõívet az oviban, melyre az volt írva, hogy személyiségi lap, vagy valami hasonló.
Névvel állátott papíros, amelyen olyan kérdések szerepeltek, hogy tervezett volt-e a gyermek születése, van-e munkanélküli az én illetve a párom családjában, milyen anyagi körülmények között között élünk, stb.
Illetve, jellemrajz szerû kérdés, amelyben fel volt sorolva néhány szemponthoz tartozó tulajdonság és annak az ellentéte, amelyek közül a jellemzõt alá kellett volna húzni (pl. alapos-felületes, mozgékony-nem mozgékony, szófogadó-engedetlen), amit igen furcsálok, mert egy három éves gyermek tulajdonságait nem lehet szerintem fekete-fehér alapon érdemben jellemezni.
Kérdésem, hogy van-e joga az óvodának ilyen jellegû információk begyûjtésére, és miféleképpen tudják hasznosítani õket, illetve van-e alapja az ellenérzésemnek ezzel kérdõívvel kapcsolatban?
Válasz:
A személyiségi lapok kitöltése a gyermekkel kapcsolatos elõzetes információk feltérképezésére szolgál, mellyel gyakran élnek az óvodákban. Véleményem szerint, ha az érintett szülõt valamilyen okból kifolyólag érzékenyen érinti egyik vagy másik kérdés, nem köteles arra minden körülmények között válaszolni. Az anamnesztikus lappal kapcsolatos további kérdéseit érdemes lenne az óvó nénikkel megbeszélni, ám hozzáteszem, semmiképpen sem „ellenõrzési” célzatossággal, csupán informálódás szintjén. Az óvodai életben felmerülõ kérdések, problémák szakmai ellenõrzése ugyanis sohasem a szülõk kompetenciája, hanem az erre hivatalosan kijelölt oktatási szerveké.