Már kértem tanácsot Öntõl az óvodai beszoktatás kezdetén, és az Ön megnyugtató, tapasztalt válasza sokat jelentett nekünk. Szeptemberben kezdtük az óvodát, most nyáron lesz 4 éves a lányom. Nagyon nehezen ment a beszoktatás (mi voltunk, akik betegségtüneteket produkáltunk), most már szeretne oviba járni, de: sajnos az egyik óvónénit nem szereti, és amikor ez az óvónéni várja a gyerekeket reggel, akkor õrült hisztit vág le, alig lehet lefejteni rólam, mindig félek, nehogy valamilyen rohamot kapjon, annyira sír. Amikor nagy nehezen elindulok, utána 10, 15 perc múlva már lassan megnyugszik, gondolom beletörõdik. Próbáltam rákérdezni a probléma okára, a vezetõ óvónõvel beszélni, de valahogy soha nem történik semmi. Én jó viszonyba vagyok minden óvónõvel, az említettel is, tehát ez sem vetítõdhet ki a gyerekre. Most úgy gondoljuk, hogy a gyereket kivesszük az óvódából. Jó döntésnek látszik ez?
Válaszát elõre is köszönöm
Válasz:
Kedves Anyuka!
Nagy örömömre szolgál, hogy segíteni tudtam a beszoktatással kapcsolatban, remélem jelenlegi problémáját is sikerül közös erõvel megoldanunk. Kislánya valami miatt nem ragaszkodik az említett óvó nénihez, aminek okára bizony nem könnyû rájönni. Amit semmiképpen sem javaslok, az az, hogy emiatt kivegye kislányát az oviból. Hogy milyen más alternatíva létezik, arról az alábbiakban írok. Lehet próbálkozni a gyermek megkérdezésével, ám ez nem minden esetben adja meg a választ. Javaslom inkább a következõ indirekt megoldást: Babákkal játsszanak óvodást! Az egyik baba kezdjen el sírni, amikor belép a terembe és meglátja az óvó nénit. Ekkor megkérdezik a babától, hogy miért sír ? Kislánya a baba nevében valószínûleg nyilatkozni fog , így Ön könnyebben rájöhet a sírás kiváltó okára.
Másik módja, hogy rájöjjön a titok nyitjára, hogy Ön személyesen nem vesz részt a játékban, csupán külsõ szemlélõként figyeli a játék tartalmát. Ennek során gyermeke ki fogja játszani magából az óvodában megélt feszültségeket ill. azokat a történéseket, amiket bár nem mesélt el, mégis megestek vele. Kísérje figyelemmel, hogy az „óvó néni” hogy beszél a játékban, mit mond, mit csinál…stb. Ilyen úton-módon is sok információhoz juthat, ám vigyázat! A gyermek sokszor sarkítja a valóságot ill. elõfordul, hogy kiszínezi a történetet. Nem szabad pusztán a játékból egyértelmû következtetéseket levonni. Az innen nyert információ csupán támpontot adhat ahhoz, hogy hol kell keresni a probléma kiváltó okát.
További sok sikert kívánok! Üdvözlettel:
Az Óvó néni