Karolina így jellemzi közel 6 éves kisfiát, akinél szociális érettség tekintetében felmerült a kérdés: elkezdje - e jövõre az iskolát?
Kedves óvónõ! Kisfiam április végén lesz 6 éves. Elméletileg mehetne iskolába, okos, ügyes, nincs beszédhibája, várja az iskolát. De! Minden évben az egyik óvónéni kicserélõdött, 3 év alatt 3 új volt. Most az utolsó azt mondta 1 hónapi ismeretség után, hogy nagyon érzékeny a fiam, ezért nem iskolaérett. Valahol igaza van, mert Augusztus 21 óta, 3 hétig minden reggel sírt oviba menet. Elõtte már járt nyáron összevont csoportba, az sem tetszett neki, de ha tudta, hogy az õ óvónénije ott lesz,akkor rendben voltak a dolgok. Másik csoportszobába nem akar bemenni, már odáig eljutottunk, hogy a szekrényektõl elbúcsúzunk és egyedül megy be. De nagyon rossz látni, hogy ennyire el van keseredve. Szerintem ebben közrejátszik, hogy megint váltás volt. Tavasszal nem voltak ilyen problémái. Azt mindig kihangsúlyozzák, hogy az eszével nincs baj, mert nagyon okos. Számol, verset mond, énekel, rajzol stb. Beszédhibája nincs, a logopédus megdicsérte. Hogyan tudnék az érzékenységén egy kicsit "edzeni", hogy ne legyen gond az iskola? Szerintem többet ártok, ha marad oviban a barátai pedig elmennek. Köszönettel: Karolina
Válasz:
Kedves Karolina!
Bizony, a szociális érettség többféle szempontból is mérlegelhetõ. Önnek igaza van, nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy az elsõre jó ötletnek tûnõ plusz egy év óvoda nem töri-e össze még jobban érzékeny lelkét. Úgy érezheti, hogy õ kevésbé tehetséges, ügyes, okos, mint társai, akiket viszont iskolába engedtek.
A legjobb megoldás talán az lenne, hogy a tanév hátralévõ hónapjaiban igyekezzenek mind az óvónõk, mind Ön építeni a fiúcska törékeny önbizalmát, magabiztosságát. Ez sok-sok dicsérettel, erényeinek, ügyességének kidomborításával valósulhat meg.
Szeretettel ajánlom ehhez Önnek "Játékos suliváró" c. könyvemet, valamint a LÜK képességfejlesztõ játékcsalád termékeit, melyeket "Iskolaérettség játszi könnyedséggel" termékcsomag néven rendelhet meg a fenti linkre kattintva. Ezekkel játszva sok-sok sikerélménnyel gazdagíthatja kisfiát, aki fokról-fokra nagyobb önbizalomra, magabiztosságra tesz szert. Elõbbiek segítségével elérhetõ, hogy érzékenységét lassanként felváltja az egészséges önbizalommal teli talpraesettség.