Mária kisfia egy enyhén fogyatékos társával együtt került át bölcsõdébõl az óvodai csoportba. Az anyuka aggódva vette tudomásul, hogy gyermeke is ugyanolyan hibásan kezd beszélni, mint fogyatékos csoport társa.
Tisztelt Óvónõ!
Gyermekem most kezdte az óvódát. Bölcsis is volt. A bölcsis csoportjából egy enyhén fogyatékos kisfiúval jött fel egy csoportba az oviba. Már a bölcsõdében is együtt játszottak. Ez a kisfiú nem tud még beszélni tisztán (1,5 évvel idõsebb társainál ), megnyilvánulásai elég érdekesek. Azt vettük észre, hogy kisfiunk beszéde rohamosan romlik. Amit a bölcsõdében még szépen ki tudott mondani, azt ma már csak hibásan. Eleinte egy-két hangot mondott rosszul, ma már sokkal többet. A másik kisfiú viselkedési formáit néha átveszi. Mit javasol? Mindenhol az integrálást hangsúlyozzák, de félek, hogy ez káros a gyermekemre. Valamint egy hosszas légúti betegség ( 3 hét ) után vissza kellett térni az esti pelenkázásra. A gyermekorvos azt mondta, hogy a sorozatos erõs esti köhögés miatt elõfordulhat. De már meggyógyultunk, és még mindig kell a pelus. Mit tanácsol? Üdv: Mária
Válasz:
Kedves Mária!
Az egészséges és fogyatékos gyermekek egy csoportba való integrálását fontos és hasznos kezdeményezésnek tartom. Természetes, hogy a kicsit "más" társak felkeltik az érdeklõdését az egészséges gyermekeknek, és minden rosszindulat vagy a csúfolkodás legkisebb szándéka nélkül elkezdik utánozni. Úgy tûnik, a szokatlan beszédre az Ön kisfia most kezdett jobban odafigyelni, amit azonnal le is képez saját beszédére.
Ha ezt veszik észre, minden megszégyenítés vagy dorgálás nélkül javítsák ki, azaz ismételjék el a szót helyesen. Beszélgessenek róla, hogy vannak olyan gyermekek, akik nem teljesen egészségesek, ezért több idõ kell nekik ahhoz, hogy megtanulják a "szép beszédet". Ösztönözze kisfiát arra, hogy kis társa elõtt is mindig szépen, érthetõen beszéljen, így sokat segít majd neki a fejlõdésben. Elõbbieken keresztül egyrészt megtanulja, hogy a gyengébbeket, elesetteket nem csak elfogadni, de segíteni, támogatni is kell, másrészt tudatos példamutatásával õ maga is jobban odafigyel saját beszédére.
Az éjszakai szobatisztasággal kapcsolatban tanácsolom: nyugodtan használják addig a pelenkát, amíg csak szükséges, így elkerülhetõ a felfázás. Amikor már huzamosabb ideje nem tapasztalható baleset, csak akkor próbáljanak ismét megválni a pelustól.