Levélírónk 4 éves kisfia a gyurmázáson kívül szinte minden ábrázoló tevékenységet elutasít mind otthon, mind az óvodában. Hogyan segíthetünk a problémán?
Kedves Óvónõ!
Kisfiam 4 éves lesz, egy éve jár oviba, de az ábrázolás (lehet rajz, festés, gyurma, szinezés) egyáltalán nem foglalkoztatja. Vagyis velem rengeteget gyurmázik, de mindent velem csináltat meg, de hiába próbálom belecsempászni az õ tevékenységét, két-három sodrás után abbahagyja...rajzolni inkább firkál, de alakzatot nem akar rajzolni, ha fejeket rajzolok, akkor szemet, orrot, szájat, már fülei, nyakat is rajzol rá, de nagyon ritkán, nem érdekli, csak a gyurma, festékkel maszatol, inkább a vizzel való játékot élvezi, de amint egy csigát, karikát, formát próbálok rajzolni vele, már abba is hagyja, vagy odaadja, hogy csináljam én...Óvónénink azt mondta, hogy bent sem akar csinálni semmit, de nem baj, majd megjön a kedve, de aggódom, hogy ennyire nem érdekli, és nem tudom, mivel segíthetnék, miért ennyire elutasító az önálló alkotásban...
Ha lenne valami tanácsa, örömmel fogadnám!Köszönöm!
Válasz:
Kedves Anyuka!
Az, hogy gyermeke gyurmázni, mintázni szeret, már fél siker, és javaslom, hogy ebbõl induljon ki a többi ábrázoló tevékenység is. (azaz rajzolás, festés, vágás, ragasztás, stb.) Pl.: készítsünk só-liszt gyurmából kis teknõst. A Páncéljára a mintázatot kisfia készítse (pl. a ceruza másik végét, amely hatszög formát ábrázol, többször belenyomkodja a páncélba, így mutatós mintázatot kap.) Mindeközben már gyakorolja a helyes ceruzafogást is, anélkül, hogy rajzolásra kényszerítették volna. A teknõst, -száradása után,- együtt fessék ki: gyermeke is kapjon egy ecsetet, Ön is, és mindenkinek legyen meg a saját feladata. Pl.: "Én lefestem szép zöldre a teknõjét, addig te fesd meg a szemét, száját,..." stb. Amíg a teknõst ismét szárítjuk, addig készíthetünk neki papírból tavat ( nagy papír felületet kivágunk, kékre festjük). Gyurmából zsombékot formázunk, amibe kis gyufaszálakat tûzdelünk, (ez nádas lesz), majd száradás után ezt is festjük. Biztos lehet benne, hogy gyermeke megtalálja a kedvére való tevékenységeket ebben és az ehhez hasonló játékos ábrázoló munkákban, aminek hatására észrevétlenül fejleszthetõ kézügyessége. Eközben a szó szoros értelmében vett rajzoltatást mellõzve gyakorolhatja a ceruza, ill. ecsethasználatot is.
Feltétlenül ajánlom gyermekének a www.gyermekabc.hu oldalán megrendelhetõ "Gipszkiöntõ autók" kézügyességet fejlesztõ játékot! E készlet segít az ábrázoló tevékenységtõl elzárkózó gyerekekkel is megszerettetni a festést, barkácsolást.
Sok sikert!